Den řemesel přilákal do německého Landshutu jihočeské děti i rodiče

„Nedostatek řemeslníků a chybějící počet kvalifikovaných pracovníků vnímáme jako dlouhodobý problém nejen v Česku, ale i na druhé straně hranice. Proto jsme ve spolupráci s Řemeslnou komorou pro Dolní Bavorsko-Horní Falc spojili síly, abychom více podpořili zájem veřejnosti o řemeslné obory, a to mimo jiné i prostřednictvím tříletého projektu Hrdinové řemesla – perspektivní kariéra v řemeslných oborech,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk), která v polovině září pro více jak 40 dětí a rodičů z Česka zorganizovala jednu z aktivit projektu – návštěvu Dne řemesel v německém Landshutu.

Tradiční zářijovou akci pořádanou východobavorskou řemeslnou komorou a místními organizacemi navštívilo více jak 1 000 zájemců všech věkových skupin. Na interaktivních stanovištích si mohli vyzkoušet pestré aktivity od truhlářů, automechaniků, pekařů až po kominíky, mechatroniky stavebních a zemědělských strojů či zubní techniky. Jedním z vrcholů akce bylo také zvedání koše jeřábem, který návštěvníky festivalu zdarma vyvezl do výšky 60 metrů. Součástí programu bylo také 14 praktických workshopů z odvětví obchodu pořádaných místními cechy.

Jednou z účastnic celodenní akce byla i Monika Koutníková a její devítiletý syn David, kteří spolu s Jhk na Den řemesel přijeli z Českých Budějovic: „Celou akci bych zhodnotila na výbornou, vše bylo dokonale naplánováno. Líbila se mi celková organizace celého dne, odvezla jsem si plno zážitků s dětmi, zaujala mě i prohlídka města Landshut a veškerá řemesla, co jsem mohla vidět,“ hodnotí Monika Koutníková a dodává: „Z nabídky řemesel jsem byla nadšená a pokud bude možnost tohoto typu, určitě ji ráda s dětmi opět využiji. Určitě se můj pohled na řemesla změnil a je třeba dávat odkazy budoucím generacím.“

Mimořádný význam regionálních řemesel zdůraznil ve svém projevu na Dni řemesel i Georg Haber, prezident Spolkové řemeslné komory Dolní Bavorsko-Horní Falc, ve kterém zmínil, že podobnými akcemi chce komora stejně jako Jhk veřejnosti představovat potenciál rozmanitosti řemesel či osvětlit model duálního vzdělávání v Německu. „V současné době je naší nejdůležitější úlohou v tomto odkazu pokračovat a zároveň tím obraz řemesla, které je v mnoha myslích zastaralé a zaostalé, oprášit,“ řekl Haber. Doplnil také, že řemesla jsou hybnou sílou inovací v důležitých odvětvích budoucnosti a nabízejí mnoha mladým lidem slibné vyhlídky a smysluplné aktivity. Právě o možnostech kariéry a budoucích perspektivách v řemeslném sektoru se návštěvníci dozvěděli na odborných přednáškách, které byly rovněž součástí celodenního programu.

Návštěva Dne řemesel a prohlídka města Landshut se pro české účastníky uskutečnila v rámci projektu Hrdinové řemesla – perspektivní kariéra v řemeslných oborech, který je financován za podpory Programu Interreg Bavorsko-Česko 2021–2027.
 



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image