První zastávka vlaku Lemkin bude ve Strakonicích

Strakonice 11. června (ČTK) - Vlak Lemkin s historickou expozicí přijede na jih Čech ve čtvrtek 13. června. První zastávkou budou Strakonice. Čtyři speciálně upravené služební vagóny obsahují multimediální výstavu o historii a prevenci genocidy. V expozici jsou i fotografie jednoho z nejvýznamnější českých fotografů Antonína Kratochvíla, které připomenou genocidu ve Rwandě. Vzdělávací program je pro žáky osmých a devátých tříd a pro středoškoláky. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Centra studií genocid Terezín Šimon Krbec.

"Právě letos je to 30 let od genocidy ve Rwandě, během níž bylo masově zavražděno až 800.000 mužů, žen a dětí menšinové etnické skupiny Tutsiů. Tuto hrůznou událost návštěvníkům představíme prostřednictvím prezentace fotografií renomovaného fotografa Antonína Kratochvíla, který Rwandu navštívil v letech 1994 a 2017,“ dodal Krbec.

Vlak Lemkin je pojmenovaný po Rafaelu Lemkinovi, polském právníkovi židovského původu, který se zasloužil o to, že genocida je v mezinárodním právu zločinem. Výstava připomene i jeho život, dále například osud Aurory Mardiganianové, která přežila arménskou genocidu. Návštěvník se dozví o stalinském hladomoru na Ukrajině ve 30. letech 20. století nebo o genocidě v Kambodži v letech 1975 až 1978. Ve vlaku budou promítat krátký film Hlasy z nenávratna, který vznikl v letošním roce v prostorách terezínského ghetta k připomínce 80 let od likvidace terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince.

První zastávka vlaku Lemkin bude ve Strakonicích 13. června. Pak popojede 17. června do Českého Krumlova, 20. června do Českých Budějovic a cestu po Jihočeském kraji zakončí v Táboře 23. června. Vagóny budou přístupné pro veřejnost od 14:00 do 18:00. Dopolední program je po školy.

"Multimediální výstava je unikátní příležitostí, jak žáky a studenty seznámit s významem pojmu genocida, a to nejen v kontextu historie, ale i současnosti. Během letošní jízdy v Teplicích, Mostě, Chomutově a v Karlových Varech absolvovalo program více než 1200 žáků," řekl Krbec.

Při loňské jízdě navštívilo vlak Lemkin v devíti městech v pěti krajích přes 8000 lidí. Autoři projektu jsou Krbec a Pavel Chalupa, ředitel uměleckých programů Centra studií genocid Terezín.

Vlak Lemkin navazuje na vlak Lustig. Jeho prostřednictvím Centrum studií genocid Terezín mezi lety 2012 a 2016 připomínalo oběti holokaustu. Projekt přilákal více než 35.000 lidí.

jrc dr

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image