Starost o bezdomovce není policejní, ale sociální problém

Velmi často se na sociálních sítích objevují nářky na chování lidí bez domova. Rovněž často u nich bývá douška, že policie nekoná. Bezdomovci žijí v každém okresním i krajském městě. Strakonice tudíž nejsou žádnou výjimkou. A veřejné mínění, že by se tito lidé měli schovat na periferie, je také zcestné.

Lidé bez domova se vždy budou stahovat k místům, kde je obchod, obchůdek, v němž zakoupí alkohol či něco k snědku. Vyhledávají dále místa, kde mohou na živobytí získat nějaký ten peníz od kolemjdoucích. Tudíž se na periferiích nebudou zdržovat, naopak zajímají je centra. Město Strakonice s nimi problém nemá. V celém našem městě jich je zhruba deset a strážníci o nich dobře vědí. Zasahují u nich, když narušují občanské soužití, porušují obecně závazné vyhlášky či zákony. Není problém tyto lidi řešit dle zákona, pokud tento porušují. Nelze jim však pobyt v těchto frekventovaných místech zakázat.
Problémem v souvislosti s bezdomovci je dlouhodobá udržitelnost čistého města bez projevů vandalismu a shromažďovaného nepořádku. Kdyby řešení těchto problémů bylo jenom na straně policie, tak ho dávno uplatnila. Lidé bez střechy nad hlavou mohou využít noclehárnu, ale ta se, byť nízkou částkou, platí a platí tu nulová tolerance alkoholu. Proto by bylo ke zvážení vytvořit jim prostor pro kontakt s terénními pracovníky sociálních odborů či kontakt s neziskovou organizací zabývající se problematikou začleňování, ale i místo, kde mohou vykonávat své fyzické potřeby či hygienu. Protože starost o bezdomovce není policejní, ale i podle zákona sociální problém.

Ilustrační fotografie pochází z února loňského roku, kdy na Píseckou k parovodu musela přijet těžká technika, aby nashromážděný bordel dvou lidí bez domova zlikvidovala. Úklid vždy platí ten, komu pozemek patří.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image