Ve Strakonicích otevřeli nové komunitní centrum, které ve městě chybělo
Profilovka
před 16 hodinami

Strakonice 21. října (ČTK) - Ve Strakonicích dnes otevřeli nové komunitní centrum, které ve městě chybělo. Nese název Komunitko 1415 a budou se v něm konat tvořivé workshopy, vzdělávací a kulturní programy a besedy. Dále se zaměří na prevenci sociálního vyloučení a poradenství v náročných životních situacích. Navštívit ho může najednou 33 lidí. Spravovat ho bude Šmidingerova knihovna a bude spolupracovat se sociálními službami, které působí ve městě, řekli dnes novinářům při slavnostním zahájení zástupci města. Strakonice nechaly zrekonstruovat část chátrajících prostor bývalé textilní firmy Fezko. Stálo to 22 milionů korun.

"Šmidingerova knihovna sídlí ve strakonickém hradě a není možné tam něco předělat nebo přistavět. Máme řadu námětů na rozšiřování služeb právě z tohoto komunitního ranku. Město nás oslovilo, že vzniká komunitní centrum a jestli bychom ho neprovozovali, a tak jsme se toho rádi ujali, řekla ředitelka knihovny Andrea Karlovcová. V komunitním centru budou pracovat čtyři lidé.

Moderní knihovny 21. století by měly podle ministerstva kultury stát na třech pilířích. Měly by být správkyněmi znalostního a kulturního bohatství, měly by vzdělávat a měly by také rozvíjet občanskou společnost a být centrem komunit, ve kterých existují, dodala Karlovcová.

"Není naším cílem, suplovat sociální služby, které už ve Strakonicích máme. Klienti sociálních služeb se tu můžou realizovat. Lidé sem můžou chodit bez rozdílu věku, osoby s hendikepem, osoby ohrožené sociálním vyloučením, senioři, matky samoživitelky, děti ze sociálně slabších rodin, ale i cizinci, řekla Dominika Váňová, vedoucí Komunitka 1415. Můžou se zde setkávat i spolky nebo neziskové organizace.

V interiéru ve druhém patře vznikly prostory z vestavěných částečně prosklených buněk, kuchyňky a sociálního zázemí. Budova je bezbariérová, do druhého patra se hendikepovaní dostanou výtahem umístěným na severní straně objektu v přístavbě krytého schodiště. V přízemí je kavárna.

"Inspirovali jsme se v anglickém Halifaxu, který se nachází v regionu Calderdale, se kterým mají Strakonice partnerství. V Halifaxu v 70. letech minulého století zkrachovala firma, která vyráběla koberce a zaměstnávala 7000 lidí. Za několik desítek let z celého komplexu udělali centrum, kde byly obchody, služby, řemesla,“ řekl místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost).

Město začalo připravovat výstavbu v roce 2021, kdy radní schválili podání zakázky na první etapu rekonstrukce objektu. Z výběrového řízení vzešla pražská stavební firma ACG-Real, s. r. o., která ale v průběhu stavby zkrachovala. "Nezbývalo nežli vyhlásit nové výběrové řízení na dodavatele. V červnu roku 2023 v rozestavěném stavu, kdy bylo hotovo zhruba 20 procent stavebních prací, dodávku převzala společnost PV STAV eu, s.r.o., která ji dokončila,“ informovala mluvčí radnice Markéta Bučoková. Stavba tak trvala déle, původně se předpokládalo zahájení provozu na začátku letošního roku.

Komunitní centrum vzniklo v části objektu, který vlastní město. "V dalších částech by mohl být například hostel, malé divadlo nebo výstavní prostory,“ dodal Oberfalcer.

Náklady na výstavbu byly 22 milionů Kč. Strakonice dostaly evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu 6,63 milionu Kč, zbytek zaplatilo město.

jrc hj

 

 

 

Sledujete nás i na facebooku a už vám neutečou žádné aktuální informace https://www.facebook.com/strakonickyinfodenik/

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image